Με buzzer beater του Γκριγκόνις ο ΠΑΟ πήρε τη νίκη

12:11 | 21/12/2023
Αγγελική Κατσίνη
share:

Ένα επικό σουτ του Μάριους Γκριγκόνις έδωσε στον Παναθηναϊκό μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη, επι της Μονακό.

Ο Μάριους Γκριγκόνις νίκησε το buzzer beater με τρίποντο και χάρισε στον Παναθηναϊκό την εκτός έδρας νίκη με 91-90 επί της Μονακό. Αυτό ήταν το πρώτο προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο για τους "πράσινους" που επέστρεψαν από 12 πόντους πίσω στην τέταρτη περίοδο για να διεκδικήσουν τη νίκη.

"Είναι ένα ολίσθημα δευτερολέπτου και απλά παίρνεις τη μπάλα και... σουτάρεις", δήλωσε ο Γρηγόνης για το νικητήριο παιχνίδι του. Τόσο η ομάδα του όσο και η Μονακό είναι στο 8 - 7 μετά από αυτό το αποτέλεσμα. "Δεν υπάρχει χρόνος να σκεφτείς. Τέτοιου είδους σουτ ρίχνεις κάθε μέρα στις προπονήσεις και μερικές φορές τα πετυχαίνεις στα τελευταία δευτερόλεπτα των αγώνων".

Σούπερ προσφορά με δώρο χωρίς κατάθεση από τη Fonbet με promo code XMAS25.

Ο Elie Okobo είχε προηγουμένως βάλει τη Μονακό μπροστά στο σκορ με δύο πόντους, πετυχαίνοντας ένα άλμα από μέση απόσταση με 2,5 δευτερόλεπτα να απομένουν στο ρολόι του αγώνα. Κέρδισε και το φάουλ, αλλά έχασε σκόπιμα την ελεύθερη βολή και χτύπησε μόνο στο ταμπλό, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να έχει την ευκαιρία για τάιμ άουτ και πάσα εντός παιδιάς από τη βασική γραμμή, κάτι που εκμεταλλεύτηκε σε μεγάλο βαθμό η ελληνική ομάδα.

Ο Γκριγκόνις τελείωσε με 15 πόντους, ενώ για τον Παναθηναϊκό ο Κώστας Σλούκας σημείωσε 17 πόντους και ο Ματίας Λέσορτ πρόσθεσε 16 πόντους. Ο Κέντρικ Ναν είχε 13 από τους 14 πόντους του στην τέταρτη περίοδο και ηγήθηκε της επιστροφής της ελληνικής ομάδας.

Novibet και Surfbet δημιούργησαν προσφορά χωρίς κατάθεση μόνο για λίγες μέρες!

"Μια πολύ σημαντική νίκη για εμάς", δήλωσε ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Εργκίν Αταμάν. "Χάσαμε τρία παιχνίδια στην παράταση και ένα παιχνίδι στις τελευταίες κατοχές. Είμαστε οι τυχεροί τώρα, αλλά παίξαμε έξυπνα. Διαχειριστήκαμε το παιχνίδι. Ο Κέντρικ Ναν δεν βρήκε τους πόντους του στα τρία πρώτα δεκάλεπτα αλλά όταν άρχισε να βρίσκει τους πόντους του "σπάσαμε" την άμυνά τους και αρχίσαμε να ανακάμπτουμε".

Ο Άλφα Ντιαλό ήταν ο κορυφαίος της Μονακό χωρίς τον Τζόρνταν Λόιντ με 17 πόντους και έξι ριμπάουντ. Ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε 16 πόντους και μοίρασε έξι ασίστ, o Οκόμπο έριξε 15 πόντους και ο Κέμπα Γουόκερ σημείωσε ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα με 13 πόντους.

Ο Γουόκερ έβαλε επίσης τη Μονακό στο 78 - 66 επτά λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, σε μια στιγμή που η Μονακό έδειχνε να ελέγχει πλήρως το παιχνίδι. Ο Ναν και ο Λέσορτ πέτυχαν διαδοχικά καλάθια καθώς ο Παναθηναϊκός πλησίαζε και ο Σλούκας ισοφάρισε σε 84 πόντους.

Ο Τζέιμς κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο σχεδόν στο μισό γήπεδο και έριξε βολές για να δώσει προβάδισμα στη Μονακό με 88-84. Ο Σλούκας πέτυχε ένα γρήγορο καλάθι και ο Λέσορτ έριξε την μπάλα μέσα, ισοφαρίζοντας το σκορ πριν την τελευταία φάση.

"Χάνεις έτσι μια φορά στα 10 χρόνια", δήλωσε ο προπονητής της Μονακό, Σάσα Ομπράντοβιτς. "Υπήρχαν κάποια πράγματα τακτικής που θα μπορούσαμε να κάνουμε για να μην βρεθούμε σε αυτή την κατάσταση. Όπως το να πάμε στο μπόνους των βολών για να τους δυσκολέψουμε".

Προτεινόμενα Άρθρα

Fitness

7 Πράγματα που δεν πρέπει να κάνετε ποτέ πριν από μια φυσική άσκηση, σύμφωνα με τους γιατρούς

Ανεξάρτητα από τις υγιεινές διατροφικές συνήθειες ή τη συστηματική άσκηση, είναι σημαντικό να διατηρείτε την υγεία σας επισκεπτόμενοι τακτικά έναν γιατρό για ιατρικές εξετάσεις.
Movies

To 1670 είναι η σειρά του Netflix που θα σε κάνει να δεις τον Μεσαίωνα αλλιώς

Eνώ σχεδιάζουμε να αποχαιρετήσουμε το 2023, το Netflix μας μεταφέρει πίσω στον 17ο αιώνα με μια νέα πολωνική σειρά στην ολοένα αυξανόμενη παλέτα του.
Διεθνή

Αθλητική προσωπικότητα της χρονιάς 2023 η Μέρι Ερπς

Η Μαίρη Ερπς, η τερματοφύλακας της Αγγλίας, ανακηρύχθηκε αθλητική προσωπικότητα της χρονιάς για το 2023 από το BBC, μετά από 12 μήνες επιτυχιών εντός και εκτός γηπέδου.