Η Ελλάδα πήρε το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο του Μουντομπάσκετ

10:33 | 31/08/2023
Αγγελική Κατσίνη
share:

Η Ελλάδα βρέθηκε σε δύσκολη θέση κατά τη διάρκεια του αγώνα με τη Νέα Ζηλανδία, μένοντας αρχικά πίσω στο σκορ με 15 πόντους. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο, που διεξήχθη στο Mall of Asia Arena, έκανε μια εντυπωσιακή επιστροφή.

Αυτή η ουσιαστική ανάκαμψη είχε ως αποτέλεσμα τη νίκη της Εθνικής με 83-74, κατακτώντας την τελευταία διαθέσιμη θέση για τον δεύτερο γύρο στον Γ' όμιλο από τη Νέα Ζηλανδία. Ο θρίαμβος αυτός βοήθησε την Ελλάδα να αποφύγει τη χειρότερη επίδοσή της, εξασφαλίζοντας την πρόκρισή της στη φάση των Sweet 16 για ένατη φορά.

Παρά την ήττα της Νέας Ζηλανδίας, στην Οκινάουα ξέσπασαν πανηγυρισμοί, καθώς η Αυστραλία κατάφερε πλέον να εξασφαλίσει την θέση της Ωκεανίας για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου έπαιξε καθοριστικό ρόλο, πετυχαίνοντας κρίσιμους πόντους στο πρώτο ημίχρονο και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Πέτυχε το ομαδικό ρεκόρ των 27 πόντων με 4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ στα 29'29'' που βρέθηκε στο παρκέ.

Από το 1990 μάλιστα, μόνο ένας έχει σκοράρει περισσότερους πόντους σε MundoBasket, ο Βασίλης Σπανούλης όταν είχε βάλει 28 πόντους στο Πουέρτο Ρίκο. Επίσης, ο Νικ Καλάθης είχε επίσης 27 πόντους κόντρα στην Τσεχία το 2019.