Η Λειψία αντιμετωπίζει τη Ντόρτμουντ στη μάχη της κορυφής για την τέταρτη θέση.

22:14 | 26/04/2024
Surfbet team
share:

Μετά τη νίκη της περασμένης εβδομάδας επί της Χάιντενχαϊμ, η Die Roten Bullen θα φιλοξενήσει το Σάββατο την Μπορούσια Ντόρτμουντ στη μάχη της κορυφής για την τέταρτη θέση.

Η αναμέτρηση Λειψία - Ντόρτμουντ ξεκινά στις 16:3 στις 27 Απριλίου στην Red Bull Arena.

Μοναδική προσφορά για τις μάχες του Ολυμπιακού στο Conference League

Η Λειψία έρχεται σε αυτό το παιχνίδι μετά από μια δύσκολη νίκη με 2-1 επί της Χάιντενχαϊμ στην Voith-Arena. Ο Benjamin Šeško [42'] άνοιξε το σκορ για τους Κόκκινους Ταύρους με κοντινή προσπάθεια, με τη Χάιντενχαϊμ να μην καταφέρνει να καθαρίσει τις γραμμές της. Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Nikola Dovedan [69'] αποκατέστησε την ισοπαλία για τη Χάιντενχαϊμ.

Απολάυστε την απόλυτη εμπειρία Live Betting παρέα με τους καλύτερους!

Ωστόσο, το γκολ του Loïs Openda [85'] στις καθυστερήσεις εξασφάλισε τους τρεις βαθμούς για τη Λειψία. Οι παίκτες του Μάρκο Ρόουζ έχουν πλέον κερδίσει τα τρία τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος [WDWWWW]. Με 59 βαθμούς [18W, 5D, & 7L], βρίσκονται στην τέταρτη θέση, δύο βαθμούς πάνω από την Ντόρτμουντ, ενόψει της μάχης του Σαββάτου για την διατήρηση της 4ης θέσης. Εν τω μεταξύ, με εντυπωσιακό goal ratio 2,3 [GPG] φέτος, η RB Λειψία είναι η τρίτη καλύτερη ομάδα στο πρωτάθλημα, έχοντας πετύχει 69 γκολ σε 30 παιχνίδια της Bundesliga. Επίσης, έχει γνωρίσει επιτυχία στις πρόσφατες αναμετρήσεις της με την Ντόρτμουντ, κερδίζοντας τα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις απέναντι στους φιλοξενούμενους [5W, 0D, 1L].

Προσφορά χωρίς κατάθεση μόνο για λίγες μέρες στη Novibet!

Μια νίκη σε αυτή την αναμέτρηση θα διευρύνει τη βαθμολογική διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στους πέντε βαθμούς, αφήνοντας τη Λειψία σε πλεονεκτική θέση για μια θέση στην πρώτη τετράδα μπροστά από τους "μαυροκίτρινους". Ο Μάρκο Ρόουζ θα επιστρέψει για να αναλάβει την ομάδα, αφού δεν κατάφερε να βρεθεί στον πάγκο την προηγούμενη φορά μετά από τιμωρία. Τη θέση του στον πάγκο πήρε ο βοηθός του Αλεξάντερ Ζίκλερ. Ο 47χρονος αναμένεται να διατηρήσει το γνωστό 4-4-2, με τους Μπέντζαμιν Σέσκο και Λοΐς Οπέντα στην επίθεση, με την επιστροφή του στον πάγκο.

Κάθε μέρα FREE δυάδα στο Telegram!!!

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ προέρχεται από την ισοπαλία 1-1 στις καθυστερήσεις με την πρόσφατα αναδειχθείσα πρωταθλήτρια της Bundesliga Μπάγερ Λεβερκούζεν. Το παιχνίδι, στο οποίο οι "μαυροκίτρινοι" απείλησαν να βάλουν τέλος στο αήττητο σερί της Λεβερκούζεν, τελείωσε τελικά με τις δύο πλευρές να μοιράζονται τη νίκη μετά από γκολ του Γιόσιπ Στάνισιτς [90'+7] βαθιά μέσα στις καθυστερήσεις. Η Ντόρτμουντ είναι πέμπτη στον πίνακα της Bundesliga με 57 βαθμούς [16W, 9D, 5L], έχοντας κερδίσει τα τρία από τα πέντε τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος [WWLWD].

Sugar Προσφορά* χωρίς κατάθεση μόνο για λίγες μέρες στη Novibet!

Έχοντας παραμείνει αήττητη στα τελευταία 10 εκτός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος [6W, 4D, 0L], η Die Schwarzgelben θα προσπαθήσει να εμπνευστεί από το εντυπωσιακό ρεκόρ της για την κρίσιμη αναμέτρηση της πρώτης τετράδας που έχει προγραμματιστεί για το Σαββατοκύριακο. Με νίκη η Ντόρτμουντ θα ξεπεράσει τη Λειψία, αποκτώντας πλεονέκτημα ενός βαθμού έναντι των αντιπάλων του Σαββάτου. Ο Έντιν Τέρζιτς θα μπορούσε να παρατάξει ένα 4-2-3-1 με τον Niclas Füllkrug να ηγείται της επίθεσης. Ο Emre Can και ο Ian Maatsen είναι αμφότεροι τιμωρημένοι για το παιχνίδι του Σαββατοκύριακου, ενώ οι Sébastien Haller και Ramy Bensebaïni αποκλείονται με τραυματισμούς.

Προτεινόμενα Άρθρα

Τενις

Στους 16 του Madrid Open ο Ναδάλ

Ο Ραφαέλ Ναδάλ ανέκτησε την αισιοδοξία του μετά από μια δύσκολη νίκη στο Madrid Open απέναντι στον Πέδρο Κασίν.
NBA

Ο Πρέντραγκ Στογιάκοβιτς στο Hall of Fame της FIBA για το 2024

Ο Πρέντραγκ Στογιάκοβιτς συμπεριλήφθηκε στο Hall of Fame της FIBA για το 2024.
Bundesliga

Η Φράιμπουργκ επέστρεψε στην πρώτη εξάδα καθώς η Βόλφσμπουργκ επισκέπτεται.

Μετά την ισοπαλία με τη Μάιντς, οι Βραζιλιάνοι του Μπρέισγκαου αντιμετωπίζουν τη Βόλφσμπουργκ, ελπίζοντας να μειώσουν τη διαφορά από την πρώτη εξάδα.
Ligue 1

Η Παρί κοντά στο τρίτο διαδοχικο και 12ο τίτλο της Ligue 1.

Μετά την άνετη νίκη επί της Λοριάν μεσοβδόμαδα, οι Παριζιάνοι αντιμετωπίζουν τη Χάβρη αυτό το Σαββατοκύριακο, ελπίζοντας να πάρουν τον τρίτο διαδοχικό και 12ο τίτλο τους στη Ligue 1.
La Liga

Η Ατλέτικο Μαδρίτης αντιμετωπίζει την Αθλέτικ στη μάχη για την 4η θέση.

Η αναμέτρηση Ατλέτικο Μαδρίτης - Αθλέτικ Κλαμπ ξεκινά στις 22:00 το Σάββατο 27 Απριλίου στο στάδιο Wanda Metropolitano.
Premier League

Η Έβερτον επιθυμεί να προσθέσει στη νίκη της Λίβερπουλ, καθώς η αναμέτρηση με την Μπρέντφορντ πλησιάζει.

Μετά την πρώτη της εντός έδρας νίκη επί της τοπικής αντιπάλου Λίβερπουλ από το 2010, η Έβερτον επιστρέφει απέναντι στις "μέλισσες", ελπίζοντας να πάρει άλλη μια νίκη, καθώς προσπαθεί να αποκτήσει μαθηματική ανοσία στο...