Η ομάδα της Πάτρας πλέον θέλει νίκη στην εντός έδρας αναμέτρηση της ερχόμενης Τρίτης (9/4) προκειμένου να διεκδικήσει την πρόκριση στο Φάιναλ Φορ του ευρωπαϊκού θεσμού σε τρίτο αγώνα στην Μάλαγα την Τετάρτη 17 Απριλίου.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμη και με 24 πόντους διαφορά (36-12), στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο 14’ του ματς. Ο Προμηθέας αντέδρασε στην τρίτη περίοδο όταν με επιμέρους σκορ 16-8 κατέβασε την διαφορά στους 12 (50-38) και συνέχισε την αντεπίθεση του στην τέταρτη.

Novibet: Προσφορά* γνωριμίας μόνο για λίγες μέρες που δεν χάνεται

Με δύο σερί καρφώματα του Κρις Κόφεϊ η πατρινή ομάδα πλησίασε στους 6 (53-47) με 5’ και 51’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης. Σε εκείνο το σημείο, όμως, η Μάλαγα απάντησε με σερί 5-0, ξέφυγε και πάλι με διψήφια διαφορά (58-47) στο 36’ και εύστοχη από την γραμμή των βολών (είχε συνολικά 15/17 έναντι 4/6 της ελληνικής ομάδας) έφτασε στη νίκη.

Ο Προμηθέας έκανε 18 λάθη έναντι 12 των γηπεδούχων, ενώ είχε 8/33 τρίποντα με τους νικητές να έχουν 8/22.

Απολάυστε την απόλυτη εμπειρία Live Betting παρέα με τους καλύτερους! Σίγουρο Profit....

Από την ομάδα της Πάτρας προσπάθησαν περισσότερο οι Χάντερ Χέιλ (14 πόντοι και 8 ασίστ), Άντονι Κάουν (δεύτερος σκόρερ και δεύτερος μόλις διψήφιος του Προμηθέα με 11), ενώ την μεγαλύτερη ζημιά στον Προμηθέα έκανε ο Ντίλαν Οσετκόβσκι με 12 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 42-22, 50-38, 67-54.

ΜΑΛΑΓΑ (Ναβάρο): Ντίαθ 3, Έτζιμ, Πέρι 13 (2), Σίμα 12, Τέιλορ 5 (1), Μπαρέιρο 2, Κάρτερ 10 (2), Καλινόσκι 7 (1), Λίμα 2, Οσετκόβσκι 12 (2 τριπ., 12 ριμπ.), Τόμας 1.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ Π. (Παπαθεοδώρου): Μπαζίνας, Κόφι 6, Χέιλ 14 (4 τριπ., 8 α.), Πάπας, Ρέινολντς 6 (1), Χρυσικόπουλος 5 (1), Κάουαν 11 (2), Ετσενίκε 8, Κόνιαρης, Στίβενς 4.

ΠΗΓΗ: esake.gr