Ο Ολυμπιακός απέκλεισε την Μπάρτσα εκτός έδρας και προηγήθηκε με 1-0

10:36 | 25/03/2024
Αγγελική Κατσίνη
share:

Ο Ολυμπιακός εξασφάλισε τη νίκη απέναντι στην Μπαρτσελόνα στο πρώτο παιχνίδι των πλέι οφ της EuroLeague, ολοκληρώνοντας με σκορ 77-75.

Στο πρώτο ματς της σειράς των playoffs της EuroLeague, ο Ολυμπιακός πέτυχε σημαντικη νίκη κόντρα στην Μπαρτσελόνα (75-77). Στο δεύτερο ημίχρονο, οι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν σταθερά με στόχο το 2-0 την Παρασκευή στο ίδιο γήπεδο, με τους αντιπάλους τους να θέλουν να ισοφαρίσουν τη σειρά. Τριπλέτα που εξασφαλίζει νίκες για τις φιλοξενούμενες ομάδες στο 1ο παιχνίδι, που δημιουργήθηκε χάρη στις νίκες της Φενέρμπαχτσε Μπέκο στην Μονακό και της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Fonbet: Προσφορά Χωρίς Κατάθεση με free spins στο Legacy of Dead & 10€ free bet  ✅

Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος με 15 πόντους και ο συμπαίκτης του Αϊζάια Καναάν που πέτυχε 14 πόντους, οι οποίοι είχαν ένα καθοριστικό τρίποντο στο 67-69. Παρά τον τραυματισμό του στο γόνατο, ο Φιλίπ Πετρούσεφ πέτυχε 12 πόντους και πέντε ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα, ακόμη και χωρίς τον αρχηγό Κώστα Παπανικολάου, ήταν μπροστά με 35-44 στο ημίχρονο και με 13 πόντους διαφορά στα τέλη της τρίτης περιόδου. Εκτός από τον Τόμας Γουόλκαπ, όλοι οι παίκτες του Ολυμπιακού σκόραραν.

Κάθε μέρα FREE δυάδα στο Telegram!!!

Παρά τις δυσκολίες κατά τη διάρκεια του αγώνα, ο Ολυμπιακός επικράτησε σε μια άκρως σημαντική νίκη, σύμφωνα με τον προπονητή Γιώργο Μπαρτζώκα. Κορυφαίοι συντελεστές της Μπάρτσα ήταν οι Τζαμπάρι Πάρκερ και Γουίλι Ερνανγκόμεζ, με τον Ρίκι Ρούμπιο να πραγματοποιεί εξαιρετικές εμφανίσεις μετά την επιστροφή του στην Ευρωλίγκα. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του μέχρι το τέλος, παρά τις πολλές προσπάθειες επιστροφής της Μπάρτσα.

Προτεινόμενα Άρθρα

Women In Sports

Α1 Γυναικών: Την Πέμπτη 25/4 ο αγώνας Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός

Ο αγώνας Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός, για την 4η αγωνιστική της Γ’ Φάσης play – off του Πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών, αντί της 24/04/2024, θα διεξαχθεί στις 25/04/2024.
NBA

NBA: Aνακοίνωσε τους φιναλίστ για τα βραβεία της σεζόν, Aπουσιάζει το όνομα του Αντετοκούνμπο

Το ΝΒΑ ανακοίνωσε τους τρεις φιναλίστ για κάθε βραβείο, το οποίο περιλαμβάνει και την κατηγορία του προπονητή της χρονιάς, με το όνομα του Γιάννη Αντετοκούνμπο να απουσιάζει.
Ligue 1

Η Μονακό υποδέχεται τη Λιλ, ελπίζοντας να καθυστερήσει την αναπόφευκτη κατάκτηση του τίτλου από την PSG.

Η αναμέτρηση Μονακό - Λιλ θα ξεκινήσει στις 22:00 την Τετάρτη 24 Απριλίου στο Stade Louis II.
EuroLeague

Αταμάν ενόψει των αγώνων με τη Μακάμπι: "Δεν υπάρχει εύκολη σειρά"

Ενόψει του πρώτου αγώνα σε μια σειρά best-of-five που καθορίζει μια θέση στο Final Four της EuroLeague, ο Eργκίν Αταμάν, μοιράζεται τις απόψεις του.
Premier League

Η Γουλβς ανυπομονεί να βάλει τέλος στο σερί πέντε αγώνων χωρίς νίκη στη μεσοβδόμαδη αναμέτρηση.

Μετά την ήττα από την Άρσεναλ, η Γουλβς αντιμετωπίζει τα Τσέρις σε αυτή τη μεσοβδόμαδη αναμέτρηση, θέλοντας να βάλει τέλος σε ένα σερί πέντε αγώνων χωρίς νίκη.
Στοίχημα

Στη Novibet βλέπεις χωρίς προϋποθέσεις Ευρωλίγκα!

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τη Μακάμπι (21:15) στο ΟΑΚΑ στο Game 2 των Playoffs με αποκλειστικό στόχο τη νίκη και το 1-1 για να διατηρηθούν οι ελπίδες πρόκρισης στο Final-4.