Η Νότιγχαμ Φόρεστ έχει πολλά παράπονα από την διαιτησία

22:42 | 27/08/2023
Surfbet team
share:

Οι αξιωματούχοι της Nottingham Forest σκέφτονται να καταθέσουν επίσημο παράπονο στην Professional Game Match Officials Limited (PGMOL) λόγω της δυσαρέσκειας τους για τη διαιτησία στην ήττα με 3-2 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Ο προπονητής της Forest, Steve Cooper, απέφυγε να εκφράσει ανοιχτά τις απόψεις του για τον διαιτητή Stuart Attwell και την ομάδα του. Ωστόσο, πολλές βασικές αποφάσεις κατά τη διάρκεια του αγώνα άφησαν δυσαρεστημένους τους εκπροσώπους της Forest. Ο Attwell απέβαλε τον αρχηγό της Forest, Joe Worrall, κατά τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου για φάουλ στον Bruno Fernandes, παρά το γεγονός ότι ο Willy Boly - κεντρικός αμυντικός και συμπαίκτης - ήταν πολύ κοντά στον αγωνιστικό χώρο.

Ο διαιτητής καταλόγισε επίσης ένα αμφισβητούμενο πέναλτι υπέρ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά από φάουλ του Ντανίλο στον Μάρκους Ράσφορντ. Ο Φερνάντες στη συνέχεια πέτυχε το νικητήριο γκολ από το σημείο του πέναλτι. Και οι δύο αποφάσεις επαληθεύτηκαν από τον βοηθό διαιτητή βίντεο Ρόμπερτ Τζόουνς. Η Forest θα αποφασίσει εντός της ημέρας αν θα απευθυνθεί άμεσα στην PGMOL, η οποία βρίσκεται ήδη υπό έλεγχο για τον χειρισμό ενός προηγούμενου περιστατικού που αφορούσε τον Mike Dean και τον Anthony Taylor. Μετά τον αγώνα του Σαββάτου, ο Κούπερ εξέφρασε την ανησυχία του για τη βιαστική λήψη αποφάσεων, αλλά απέφυγε να συζητήσει λεπτομέρειες για να αποφύγει την πειθαρχική δίωξη.